Bir Satıcıdan Eşya Almak

Bir Satıcıdan Eşya Almak

Bir satıcıdan satın almak
İkinci el bir tüccardan kişisel veya ev kullanımı için mal satın alırsanız ve hatalı olduklarını keşfederseniz, Tüketici Garantileri Yasası kapsamında haklarınız vardır. Satıldığında malların kabul edilebilir kalitede olması gerektiğini söylüyor. Mallar değilse, onları geri alabilirsiniz. Sorun küçükse, ikinci el satıcı ürünü tamir etmeyi veya değiştirmeyi ya da paranızı iade etmeyi seçebilir. Büyük hatalar için para iadesini kabul edip etmemeniz veya tamamen değiştirilmeniz tamamen size bağlıdır.

Eğer satıcı ürünü makul bir süre içinde tamir etmiyorsa veya tamir etmeyi reddediyorsa, değiştirirse veya paranızı iade ederse, onarımı başka bir yerde yapabilir ve masrafları (ek masraflar) satıcıdan geri alabilirsiniz.

Mallar satıldığında kabul edilebilir kalitede olmalıdır.  Mallar değilse, onları geri alabilirsiniz.
Mallar satıldığında kabul edilebilir kalitede olmalıdır. Mallar değilse, onları geri alabilirsiniz.
Kabul edilebilir kalite nedir? 
Makul bir tüketicinin bekleyeceği ve fiyatı, yaşı ve durumuna ve ürünlerle ilgili verdiğiniz tüm bilgilere bağlı olacaktır. Doğal olarak, standart ikinci el ürünler için yenisinden daha düşük olacaktır.

Örneğin, bir buzdolabı 50 dolara mal olduğu zaman, içinde belirli bir hata nedeniyle ucuz olduğu söylendiyse, içinde fazla ömrünün kalmadığının makul bir göstergesidir. Ancak, buzdolabı için 500 dolar ödediyseniz, çok daha uzun süre dayanmasını makul şekilde bekleyebilirsiniz.

Veya yine, 500 dolarlık ikinci el bir çamaşır makinesi satın aldıysanız ve perakendeci harika bir makine olduğunu ve tamamen elden geçirilmiş olduğunu söylerse, 50 dolarlık bir makineden daha uzun süre dayanmasını makul bir şekilde bekleyebilirsiniz.

Satın almadan önce malları kontrol etmek ve test etmek için zaman ayırın. İyi görünen, ancak ucuz görünen öğelerin de gizli kusurları olabilir.

Başkaları adına satış yapmak
İkinci el satıcılar genellikle özel satıcılar adına satış yapar. Üçüncü taraflar için hareket ettikleri gerçeği, Tüketici Garantileri Yasası'ndan kaçmalarına izin vermez. Malların hatalı olması durumunda, satıcı sorumluluğu kabul etmelidir.

Bayi garantileri
Tüketici Garantileri Yasası, bir bayinin sunabileceği garantiler veya garantilerden bağımsız olarak uygulanır. Bir satıcı, Kanun kapsamında elde edeceğinizden daha az bir garanti vererek Kanun ile “sözleşme” kuramaz. “Para iadesi yok” veya “Olduğu yer, nerede” gibi işaretler koyarak haklarınızı da kaldıramaz veya azaltamazlar.

İkinci el bir satıcı olarak ayarlanan var mı? 
İkinci El Bayiler ve Pawnbrokers Yasası uyarınca, bayiler lisanslı olmalıdır. Bu, hurda metal tüccarlarını da içerir. Başvurular polis tarafından görülür ve Adalet Bakanı tarafından atanan bir Lisans Makamı tarafından verilen lisanslar. Ruhsat bağışlanan malları satan sadaka dükkanları için geçerli değildir.

Bayiler onaylı fotoğraf kimliğini görmeli ve iletişim bilgilerini ve mal satan herkesin imzasını ve malların detaylarını kaydetmelidir.

Satıcının satın aldığı ürünler satılmadan 14 gün önce tutulmalıdır. Dağıtıcının satabileceği için rehinli eşyalar 3 ay boyunca saklanmalıdır.

Bir satıcı satıldığı veya çalındığını düşündüğü veya satıldığından şüphelenilen herhangi bir mal satıldığı takdirde, bu gerçeği polise bildirmelidir.

DİĞER BLOG / DUYURU